Υλοποίηση δράσης «Πάμε Γυμνάσιο…!» για τη μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο.

Το Κέντρο Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ), της Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Χανίων, στην προσπάθειά του να υποστηρίξει τους μαθητές των δημοτικών της ΣΤ’ τάξης, υλοποιεί για φέτος δράση με σκοπό την αρμονική προσαρμογή των μαθητών στα νέα σχολικά δεδομένα.
Μετά από πρόσκληση συμμετοχής στην παραπάνω δράση των Γυμνασίων της Δ/θμιας Εκπ/σης Χανίων, εκδήλωσαν ενδιαφέρον οι παρακάτω σχολικές μονάδες:

1. 5ο Γυμνάσιο Χανίων
2. Γυμνάσιο Κουνουπιδιανών
3. 1ο Γυμνάσιο Ελ. Βενιζέλου
4. 2ο Γυμνάσιο Ελ. Βενιζέλου
5. Γυμνάσιο Σούδας
6. Γυμνάσιο Νέας Κυδωνίας
7. Γυμνάσιο Πλατανιά
8. Γυμνάσιο Αλικιανιού
9. Γυμνάσιο Βάμου
10. Μουσικό Γυμνάσιο

Τα Γυμνάσια, που θα συμμετέχουν, θα υποδεχθούν τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης των Δημοτικών, που τροφοδοτούν το σχολείο τους. Η δράση θα περιλαμβάνει καλωσόρισμα από το Δ/ντη & το Σύλλογο Διδασκόντων, προβολή παρουσίασης του ΚΕ.ΣΥ.Π. με τίτλο «Το νέο μου σχολείο το λένε Γυμνάσιο», ξενάγηση στο σχολείο & προαιρετικά μετά από σύμφωνη γνώμη των διδασκόντων, κατανομή σε μικρές ομάδες,στα τμήματα του σχολείου για παρακολούθηση μαθημάτων. Προτεινόμενη περίοδος υλοποίησης της δράσης είναι από Δευτέρα 12 έως και Πέμπτη 15 Μαΐου.

Δείτε το σχετικό έγγραφο και τα στοιχεία επικοινωνίας των Γυμνασίων.