«Φοιτητής για μια μέρα στο Πολυτεχνείο Κρήτης»

Την Παρασκευή 28 και τη Δευτέρα 31 Μαρτίου 2014 από τις 9 το πρωί έως τη 1 το μεσημέρι, το Πολυτεχνείο Κρήτης υποδέχεται στις εγκαταστάσεις του στην Πολυτεχνειούπολη στα Κουνουπιδιανά μαθητές Β και Γ Λυκείου από όλα τα σχολεία του νομού, στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας του ΚΕΣΥΠ Χανίων και της δράσης «Φοιτητής για μια μέρα».

Σκοπός της συνέργειας αυτής του Πολυτεχνείου Κρήτης με το ΚΕΣΥΠ Χανίων είναι η όσο το δυνατόν πληρέστερη ενημέρωση των μαθητών για τις σπουδές τους στην Ανώτατη Εκπαίδευση και η ορθότερη επιλογή εκ μέρους τους των επιστημών που τους ενδιαφέρουν να σπουδάσουν μέσω της ξενάγησής τους σε συγκεκριμένη Σχολή, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά τους.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει παρουσίαση των σπουδών, ξεναγήσεις, ολιγόλεπτη παρακολούθηση ακαδημαϊκού μαθήματος και συμμετοχή σε εργαστήριο ώστε οι μαθητές να βιώσουν την εμπειρία των σπουδών στο Πολυτεχνείο Κρήτης από κοντά.

Δείτε εδώ το πρόγραμμα ανά Σχολή του Πολυτεχνείου.

Χάρτης Πολυτεχνείου Κρήτης.