Καθορισμός πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων υποψηφίων Επαγγελματικού Λυκείου για πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση σχολικού έτους 2020-2021

Σε δύο Πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα Γενικής Παιδείας: «Νέα Ελληνικά» και «Μαθηματικά (Άλγεβρα)» και δύο μαθήματα ειδικότητας θα εξεταστούν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του σχ.έτους 2020-2021 οι μαθητές των ΕΠΑΛ ημερήσιων και εσπερινών που θα είναι υποψήφιοι για την τριτοβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με την πρόσφατη υπουργική απόφαση.

Πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα υποψηφίων Γ ́ Ημερησίων και Εσπερινών Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.):

1. Ο υποψήφιος του Τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος με ειδικότητα:

α. Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Σύγχρονες Γεωργικές Επιχειρήσεις
ii. Αρχές Βιολογικής Γεωργίας

β. Τεχνικός Ζωικής Παραγωγής εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Σύγχρονες Γεωργικές Επιχειρήσεις
ii. Αρχές Βιολογικής Γεωργίας

γ. Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Σύγχρονες Γεωργικές Επιχειρήσεις

ii. Αρχές Βιολογικής Γεωργίας

δ. Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Σύγχρονες Γεωργικές Επιχειρήσεις
ii. Αρχές Βιολογικής Γεωργίας

2. Ο υποψήφιος του Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας με ειδικότητα:

α. Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Αρχές Οικονομικής Θεωρίας
ii. Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης

β. Υπάλληλος Αποθήκης και Συστημάτων Εφοδιασμού εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Αρχές Οικονομικής Θεωρίας
ii. Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης

γ. Υπάλληλος Εμπορίας και Διαφήμισης εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Αρχές Οικονομικής Θεωρίας
ii. Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης

δ. Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Αρχές Οικονομικής Θεωρίας
ii. Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης

3. Ο υποψήφιος του Τομέα Δομικών Έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού με ειδικότητα:

α. Τεχνικός Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Αρχιτεκτονικό Σχέδιο
ii. Οικοδομική

4. Ο υποψήφιος του Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών με ειδικότητα:

α. Γραφικών Τεχνών εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Ιστορία Σύγχρονης Τέχνης
ii. Τεχνολογία Υλικών

β. Αργυροχρυσοχοΐας εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Ιστορία Σύγχρονης Τέχνης
ii. Τεχνολογία Υλικών

γ. Συντήρησης Έργων Τέχνης – Αποκατάστασης εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Ιστορία Σύγχρονης Τέχνης
ii. Τεχνολογία Υλικών

δ. Σχεδίασης και Παραγωγής Ενδύματος εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Ιστορία Σύγχρονης Τέχνης
ii. Τεχνολογία Υλικών

ε. Σχεδιασμού-Διακόσμησης Εσωτερικών Χώρων εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Ιστορία Σύγχρονης Τέχνης
ii. Τεχνολογία Υλικών

στ. Επιπλοποιίας – Ξυλογλυπτικής εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Ιστορία Σύγχρονης Τέχνης
ii. Τεχνολογία Υλικών

5. Ο υποψήφιος του Τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού με ειδικότητα:

α. Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Δίκτυα Υπολογιστών
ii. Ψηφιακά Συστήματα

β. Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων εξετάζεται στα μαθήματα:
i. Ηλεκτροτεχνία 2
ii. Ηλεκτρικές Μηχανές

6. Ο υποψήφιος, του Τομέα Μηχανολογίας με ειδικότητα:

α. Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών εξετάζεται στα μαθήματα:
i. Στοιχεία Μηχανών
ii. Στοιχεία Σχεδιασμού Κεντρικών Θερμάνσεων

β. Τεχνικός Θερμικών και Υδραυλικών Εγκαταστάσεων και Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Στοιχεία Μηχανών
ii. Στοιχεία Σχεδιασμού Κεντρικών Θερμάνσεων

γ. Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης, Αερισμού και Κλιματισμού εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Στοιχεία Μηχανών
ii. Στοιχεία Ψύξης – Κλιματισμού

δ. Τεχνικός Οχημάτων εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Στοιχεία Μηχανών
ii. Μηχανές Εσωτερικής Καύσης ΙΙ

ε. Τεχνικός Μηχανοσυνθέτης Aεροσκαφών εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Στοιχεία Μηχανών
ii. Κινητήρες Αεροσκαφών

7. Ο υποψήφιος του Τομέα Ναυτιλιακών Επαγγελμάτων με ειδικότητα:

α. Πλοίαρχος Εμπορικού Ναυτικού εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Ναυσιπλοΐα ΙΙ
ii. Ναυτικό Δίκαιο – Διεθνείς Κανονισμοί στη Ναυτιλία – Εφαρμογές β. Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού εξετάζεται στα μαθήματα:
i. Ναυτικές Μηχανές
ii. Ναυτικό Δίκαιο – Διεθνείς Κανονισμοί στη Ναυτιλία – Εφαρμογές

8. Ο υποψήφιος του Τομέα Πληροφορικής με ειδικότητα:

α. Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Προγραμματισμός Υπολογιστών
ii. Δίκτυα Υπολογιστών

β. Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ εξετάζεται στα μαθήματα:
i. Προγραμματισμός Υπολογιστών
ii. Δίκτυα Υπολογιστών

9. Ο υποψήφιος του Τομέα Υγείας – Πρόνοιας – Ευεξίας με ειδικότητα:

α. Βοηθός Νοσηλευτή εξετάζεται στα μαθήματα:

i Ανατομία – Φυσιολογία II
ii. Υγιεινή

β. Βοηθός Ιατρικών – Βιολογικών Εργαστηρίων εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Ανατομία – Φυσιολογία II
ii. Υγιεινή

γ. Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Ανατομία – Φυσιολογία II
ii. Υγιεινή

δ. Βοηθός Φυσικοθεραπευτή εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Ανατομία – Φυσιολογία II
ii. Υγιεινή

ε. Βοηθός Οδοντοτεχνίτη εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Ανατομία – Φυσιολογία II
ii. Υγιεινή

στ. Βοηθός Ακτινολογικών Εργαστηρίων εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Ανατομία- Φυσιολογία II
ii. Υγιεινή

ζ. Βοηθός Φαρμακείου εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Ανατομία- Φυσιολογία II
ii. Υγιεινή

η. Αισθητικής Τέχνης εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Ανατομία- Φυσιολογία II
ii. Υγιεινή

θ. Κομμωτικής Τέχνης εξετάζεται στα μαθήματα:

i. Ανατομία- Φυσιολογία II
ii. Υγιεινή