Ημέρα: 5 Νοεμβρίου 2020

Aside

Συνεδρίες υποστήριξης μαθητών Β΄ & Γ΄ Λυκείου σε θέματα Επαγγελματικής Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού

Πλατεία Ελευθερίας 1 (Πλατεία Δικαστηρίων), 73134, Χανιά, 1ος όροφος (γραφεία 9 & 14)

Η αίτηση για ατομική Συμβουλευτική στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό (μόνο για την Β΄ και Γ΄ Λυκείου), κατατίθεται στη σχολική μονάδα με το έντυπο της «Αίτησης γονέα/κηδεμόνα προς το ΚΕΣΥ», το οποίο στη συνέχεια διαβιβάζεται υπηρεσιακά στο ΚΕΣΥ Χανίων.

Θα επικοινωνήσουμε τηλεφωνικά το συντομότερο μαζί σας για το κλείσιμο της ατομικής συνεδρίας.

Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα να θέσετε τα ερωτήματά σας για θέματα

στον επαγγελματικό προσανατολισμό μόνο  τηλεφωνικά τις παρακάτω ημέρες και ώρες:

κάθε  Πέμπτη 8.30-13.00 στο τηλ. 2821340208

και κάθε Τρίτη 8.30-13.00 στο τηλ. 2821340189

Aside

Ο ιστότοπος study4exams είναι δωρεάν διαθέσιμος για τα Πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα:

• Αρχαία Ελληνικά – Φιλοσοφικός Λόγος,
  • Βιολογία Γενικής Παιδείας,
  • Μαθηματικά Ομάδας Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών / Οικονομίας & Πληροφορικής,
  • Νεοελληνική Γλώσσα,
  • Φυσική Ομάδας Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών,
  • Χημεία Ομάδας Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

Επίσης είναι διαθέσιμα τα εξής μη Πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα:

• Λατινικά Ομάδας Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών,
  • Μαθηματικά & Στοιχεία Στατιστικής Γενικής Παιδείας,

Aside

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ενημερώνει τους ενδιαφερόμενους φοιτητές των Α.Ε.Ι. και Α.Ε.Α. της χώρας, ότι από την Πέμπτη 05 Νοεμβρίου 2020 έως και την Τετάρτη 18 Νοεμβρίου 2020 και ώρα 14.00 μπορούν να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση για χορήγηση μετεγγραφής/μετακίνησης. Στην ανωτέρω προθεσμία υποβάλλονται αιτήσεις:

• από ενδιαφερόμενους φοιτητές για μετεγγραφή/μετακίνηση με μοριοδοτούμενους λόγους,
  • από αδέλφια προπτυχιακούς φοιτητές,
  • από φοιτητές των Α.Ε.Ι. και Α.Ε.Α. της χώρας, οι οποίοι εισήχθησαν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση με την κατηγορία των παθήσεων της υπ΄ αριθμ. Φ151/17897/Β6/2014 Κ.Υ.Α. (Β’ 358), όπως αυτή εκάστοτε τροποποιείται ή αντικαθίσταται, σε ποσοστό 5% καθ ΄υπέρβαση του αριθμού εισακτέων και χωρίς εξετάσεις το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021,
  •  από ενδιαφερόμενους φοιτητές που εισήχθησαν καθ΄ υπέρβαση του αριθμού εισακτέων στα ΑΕΙ, είτε ως Έλληνες πολίτες της Μουσουλμανικής Μειονότητας της Θράκης, είτε ως έχοντες κυπριακή καταγωγή για τους οποίους ισχύουν ειδικές διατάξεις μετεγγραφής,
  • από φοιτητές – τέκνα θυμάτων της τρομοκρατίας που αναφέρονται στην παρ. 1 του άρθρου 1 του ν. 1897/1990 (Α΄120),
  • από φοιτητές – τέκνα στελεχών των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας που τραυματίστηκαν θανάσιμα κατά τη διάρκεια διατεταγμένης υπηρεσίας.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να επισκέπτονται τις ειδικές εφαρμογές στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://transfer.it.minedu.gov.gr (ή μέσω της ιστοσελίδας του Υπουργείου) προκειμένου να υποβάλουν ηλεκτρονικά την αίτησή τους.

Για την είσοδό τους στην αντίστοιχη ηλεκτρονική εφαρμογή, οι αιτούντες θα χρησιμοποιήσουν το όνομα χρήστη (username) και τον κωδικό (password) που τους χορηγήθηκε από τη Γραμματεία της Σχολής ή του Τμήματός τους για τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Ιδρύματος στο οποίο φοιτούν.

Τα αποτελέσματα των ηλεκτρονικών αιτήσεων θα ανακοινωθούν μετά την λήξη της σχετικής προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων.

Περισσότερες λεπτομέρειες μπορούν να αναζητήσουν οι ενδιαφερόμενοι στη σχετική εγκύκλιο.

Επισημαίνεται ότι για τυχόν προβλήματα που θα προκύψουν κατά την υποβολή των αιτήσεων μετεγγραφής, οι δικαιούχοι φοιτητές θα απευθύνονται στη Γραμματεία του Τμήματος.

Aside

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων γνωστοποιείται ότι ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες ελέγχου και επιλογής για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση των υποψηφίων περιοχών που επλήγησαν από φυσικές καταστροφές κατά το σχολικό έτος 2019-2020.

Οι υποψήφιοι αυτοί από ΓΕΛ και ΕΠΑΛ θα μπορούν να βρίσκουν το Τμήμα/Σχολή επιτυχίας τους στην ιστοσελίδα  https://results.it.minedu.gov.gr  πληκτρολογώντας τον 8-ψήφιο κωδικό τους και τους 4 αρχικούς χαρακτήρες από το επώνυμο, το όνομα, το πατρώνυμο και το μητρώνυμο του υποψηφίου σε κεφαλαίους ελληνικούς χαρακτήρες.

Η εγγραφή αυτών των επιτυχόντων θα γίνει από Πέμπτη 5-11-2020 μέχρι και Πέμπτη 12-11-2020, χωρίς τη διαδικασία της ηλεκτρονικής εγγραφής. Οι επιτυχόντες για την εγγραφή και την ταυτοποίηση θα απευθύνονται κατευθείαν στα Τμήματα/Σχολές επιτυχίας, προσκομίζοντας αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο και όσα τυχόν συμπληρωματικά  δικαιολογητικά ζητήσουν οι Γραμματείες των Τμημάτων/Σχολών.

Σε κάθε περίπτωση κατά τη χρήση ηλεκτρονικών μέσων  ή ταχυδρομικής αποστολής, για την ολοκλήρωση της εγγραφής απαιτείται η υποβολή υπεύθυνης δήλωσης του επιτυχόντος και αιτούντος την εγγραφή, η οποία εκδίδεται μέσω του ιστότοπου www.gov.gr  ή φέρει φυσική υπογραφή με βεβαίωση του γνησίου αυτής και στην οποία θα δηλώνει ότι όλα τα στοιχεία και τυχόν δικαιολογητικά που υποβάλλει είναι ακριβή και αληθή.