Αξιολόγηση και απουσίες μαθητών/τριών από ξένα σχολεία

Εγκύκλιος σχετικά με την αξιολόγηση και τις απουσίες μαθητών/τριών από ξένα σχολεία που φοιτούν σε σχολικές μονάδες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας και σε Τάξεις Υποδοχής (Τ.Υ.) Ι ΖΕΠ

Κατόπιν ερωτημάτων που υποβάλλονται στην Υπηρεσία μας αναφορικά με την αξιολόγηση και τις απουσίες μαθητών/τριών από ξένα σχολεία που φοιτούν στις σχολικές μονάδες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας καθώς και σε Τάξεις Υποδοχής (Τ.Υ.) Ι ΖΕΠ, σας γνωστοποιούμε τα ακόλουθα:
Αναφορικά με την αξιολόγηση, για τους μαθητές/τριες από ξένα σχολεία που φοιτούν στο Γυμνάσιο ισχύουν οι διατάξεις του αρ.15 του Π.Δ. 126/2016 (Α’211), για τους μαθητές/τριες από ξένα σχολεία που φοιτούν σε Ημερήσιο ή Εσπερινό Γενικό Λύκειο ισχύουν οι διατάξεις του αρ.28 του Π.Δ. 46/2016 (Α’74),όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, ενώ για τους μαθητές/τριες από ξένα σχολεία που φοιτούν σε ΕΠΑ.Λ ισχύουν οι διατάξεις του αρ.27 του Π.Δ. 40/2018 (Α’ 76)

ΕΞΕ – 219116 – 2018 – ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΓΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΑΠΟ ΞΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΑ