Δυνατότητα χρονικής μετάθεσης ωραρίου λειτουργίας των Εσπερινών Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.) για λόγους αντικειμενικής δυσκολίας

Το γεγονός ότι (α) η λειτουργία του Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. τριετούς φοίτησης αρχίζει από το σχολικό έτος 2018-19 για την Α΄ και Β΄ τάξη και από το σχολικό έτος 2019-2020 για τη Γ΄ τάξη, (β) η Γ΄ τάξη του Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. τετραετούς φοίτησης θα λειτουργήσει μόνο κατά το σχολικό έτος 2018-19 και (γ) η Δ΄ τάξη του Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. τετραετούς φοίτησης θα λειτουργήσει έως το σχολικό έτος 2019-2020.

Α π ο φ α σ ί ζ ο υ μ ε

τη δυνατότητα της μετάθεσης, κατά μία (1) ώρα, του ωραρίου λειτουργίας των Εσπερινών Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.), όπως αυτό έχει καθοριστεί με την υπ΄ αριθμ. Φ12/145259/Δ4/06.09.2018 Απόφαση για το σχολικό έτος 2018-19 και εφεξής, και για λόγους αντικειμενικής δυσκολίας όπως:

• δύσκολες συνθήκες μετακίνησης μαθητών προς απομακρυσμένες περιοχές με μέσα μαζικής μεταφοράς που εκτελούν συγκεκριμένα δρομολόγια,
  • νυχτερινό ωράριο εργασίας μαθητών
  • καλύτερη συνεργασία με συστεγαζόμενες σχολικές μονάδες και εύρυθμη συλλειτουργία με το Ε.Κ. που εξυπηρετεί τη σχολική μονάδα.

Ωράριο Λειτουργίας Εσπερινών ΕΠΑΛ