Διαδικασία Ανανέωσης Παράλληλης Στήριξης

Οι εγκεκριμένες αιτήσεις Παράλληλης Στήριξης προηγουμένων ετών, για μαθητές, που βρίσκονται στο φάσμα του αυτισμού, καθώς και για μαθητές με κάθε άλλη αναπηρία ή ειδική εκπαιδευτική ανάγκη, ανανεώνονται αυτόματα.

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την ανανέωση των εγκεκριμένων αιτήσεων Παράλληλης Στήριξης είναι τα εξής:

1) Σχετική εισήγηση του οικείου ΚΕΔΔΥ

2) Αίτηση με τη σύμφωνη γνώμη του γονέα ή κηδεμόνα.

Σε περίπτωση διαφωνίας γονέα ή κηδεμόνα των μαθητών και οικείου ΚΕΔΔΥ, αποφασίζει η Δευτεροβάθμια ΕΔΕΑ, η οποία πρέπει να είναι αιτιολογημένη και η απόφαση είναι οριστική.

Τα παραπάνω δικαιολογητικά οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων, μαζί με τις εισηγήσεις του οικείου ΚΕΔΔΥ και τις βεβαιώσεις φοίτησης των μαθητών, τις αποστέλλουν στην αρμόδια Διεύθυνση Εκπαίδευσης

Σημειώνεται ότι κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους ο γονέας ή ο κηδεμόνας του μαθητή έχει την δυνατότητα με έγγραφη αίτησή του να ζητήσει την διακοπή της Παράλληλης Στήριξης, την οποία ο Διευθυντής της οικείας σχολικής μονάδας οφείλει να διαβιβάσει στην αρμόδια Διεύθυνση Εκπαίδευσης η οποία με την σειρά της ενημερώνει την Υπηρεσία μας.